wtorek, 11 października 2011

Henna brwi i rzęs


Henna, czyli farbowanie brwi i rzęs to zabieg, który ma za zadanie pomóc kształtować rysy twarzy. Często stosuje się go do przyciemniania brwi i/lub rzęs. Rzeczy potrzebne do farbowania: henna dobrej jakości (w kremie lub proszku), woda utleniona (3 lub 6%), mały pojemnik do rozrobienia henny, szpatułka lub cienki patyczek do mieszania i nakładania henny, płatki kosmetyczne, nożyczki, miseczka (najlepiej w kształcie nerki, aby dopasowała się do kształtu policzka), wazelina kosmetyczna, chusteczki lub kompresy. Do wykonania zabiegu najlepiej poprosić drugą osobę, która pomoże zaaplikować hennę. Na początku najlepiej zacząć od farbowania rzęs, potem przechodząc do brwi. Oczywiście, trzeba odpowiednio dobrać kolor henny, patrząc na odcień włosów osoby poddającej się zabiegowi. Dla brunetek najlepsza będzie henna czarna bądź grafitowa, dla blondynek henna brązowa bądź szara (aby rysy nie były zbyt wyostrzone), zaś dla osób z rudymi włosami dobrze sprawdzi się henna w kolorze ciemnego brązu. Chcąc uzyskać taki efekt, należy do henny brązowej dodać odrobinę czarnej, uzyskamy wtedy kolor ciemnego brązu.
Zaczynamy zabieg. Należy pamiętać o okryciu się ręcznikiem, aby nie pobrudzić odzieży w trakcie nakładania henny. Zanim zaaplikujemy hennę, beztłuszczowym preparatem robimy dokładny demakijaż oczu.

Henna rzęs - krok po kroku:
1. Zmoczony i wyciśnięty z wody płatek kosmetyczny przecinamy na pół. Jedną połowę dzielimy na dwie, rozwarstwiając wacik. Palcami tak formujemy obie części, aby kształtem odpowiadały dolnej powiece oka, czyli lekko zaokrąglając je.
2. Na płatki kosmetyczne, na jednej stronie (tej od spodu) nanosimy na całą powierzchnię wazelinę kosmetyczną, która zabezpieczy skórę przed przenikaniem farby przez wacik.
3. Przykładamy waciki pod oczy na dolnych powiekach, tuż pod linią rzęs tak, aby rzęsy leżały na wacikach. Te, które nie leżą, wyjmujemy spod wacika patyczkiem. Zamykamy oczy.
4. Górne powieki, tuż nad linią rzęs, smarujemy wazeliną. Jeśli będziemy malować także kreski, zostawiamy wolny pasek tuż przy linii rzęs i nie smarujemy go wazeliną.
5. Przygotowujemy hennę. Do małego pojemnika odmierzamy odpowiednią ilość henny (zazwyczaj ilość henny potrzebnej do farbowania jest podana przez producenta na opakowaniu), dodajemy kilka kropel wody utlenionej (tak, aby powstała kremowa konsystencja). Mieszamy do momentu, aż nie będzie żadnych grudek.
6. Patyczkiem nakładamy hennę na rzęsy tak, aby wszystkie rzęsy zostały dokładnie pokryte i nie odstawały. Czas trzymania henny to 10 minut.
7. Po upływie tego czasu, do miseczki wlewamy lekko ciepłej wody. Odpowiednio, pierw do jednego policzka, potem do drugiego, przykładamy kawałek chusteczki, bądź kompresu, po to by woda nie ściekała po szyi. Przykładamy do chusteczki miseczkę z przygotowaną wodą oraz lekko przechylamy głowę, aby ułatwić zmycie henny. Zdejmujemy płatki zabezpieczające. Czyste płatki kosmetyczne namaczamy obfitą ilością wody, następnie kierując płatek do dołu zmywamy hennę tak, aby żadna ilość farby nie dostała się do oczu.
8. Wacikiem osuszamy rzęsy.

Henna brwi - krok po kroku:
1. Przed nałożeniem henny na brwi, wazeliną smarujemy skórę pod i nad brwiami (aby zapobiec ubrudzeniu skóry w okolicach brwi).
2. Kiedy część zewnętrzna brwi jest jaśniejsza niż wewnętrzna, pierw nakładamy hennę na jaśniejszą jej partię, odczekujemy 4 minuty, a następnie nakładamy ją na część, która była ciemniejsza.
3. Odczekujemy 10 minut.
4. Po upływie tego czasu, dokładnie zmywamy hennę płatkami kosmetycznymi nasączonymi wodą i wyciśniętymi.

Uwagi dotyczące farbowania rzęs i brwi:
1. Hennę należy rozrabiać tuż przed nałożeniem, gdyż po ok 15-20 minutach traci swoją moc.
2. Jeśli nie potrafimy długo trzymać zamkniętych oczu w trakcie, kiedy mamy hennę na rzęsach, należy na górne powieki nałożyć połówki czystego i zwilżonego płatka kosmetycznego, od spodu posmarowanego wazeliną.
Po wykonanym zabiegu należy przeprowadzić regulację tych włosków, które odrastają poza kształt naszych brwi (już ufarbowanych).

Henna jest częstym zabiegiem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych. Do pewnego momentu, kobiety w wieku 50-65 lat częściej korzystały z tego rodzaju zabiegów. Dziś w gabinetach na wykonanie henny przychodzą także osoby młode, w wieku 20-30 lat, aby podkreślić oprawę i wygląd okolic oczu.

4 komentarze:

 1. Zerknełam na Pani profil i .... to wiele tłumaczy...- po co popisywać się psełdo profesjonalizmem ? To co Pani napisała świadczy o wiedzy ogólnej na ten temat nie zmąconej znajomością szczegółów. Henna brwi i rzęs jest bardzo odpowiedzialnym zabiegiem z wielu powodów.
  Począwszy od efektów estetycznych skończywszy na zdrowotnych.Zabiegiem tym wykonanym przez utalentowanego profesjonalistę można dokonać fantastycznych przemian ...a ignorant oszpeci . Jestem przeciwna takim "szkoleniom" -to jest psucie rynku i deprecjonowanie bardzo przydatnej usługi. Cenię profesjonalizm w każdym działaniu i dziwię się,że Pani jako przyszły usługodawca już na początku drogi zawodowej nie szanuje swojej pracy. Chyba, że jak ukończy Pani naukę to zamiast wykonywania coraz lepij usług będzie wręczać na progu gabinetu instrukcje wykonania sobie samemu zabiegów.
  Kosmetyczka z 30 - letnim stażem pracy.

  P.S. Do mnie na stylizację oprawy oczu przybywają Panie z bardzo odległych miejsc świata - czego i Pani życzę w przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za uwagę, ale ja się niczym nie popisuję tylko dzielę się swoimi wiadomościami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wyjaśnienie. Zawsze zastanawiałam się nad kilkoma kwestiami, a teraz wszystko jest już dla mnie jasne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny artykuł. Wiele kobiet nie wie jak ma podejść do henny inne też sie boja. W bardzo prosty sposób ujęta jest tematyka. Bardzo mi sie podoba. Osoba która jeszcze nigdy nie robiła tego bedzie wiedziała jak ma wykonac henne ;)
  bardzo dziekujemy

  OdpowiedzUsuń